upravljanje karijerom

Tko je softverski tehničar? Opis posla Tehnički programer

Sadržaj:

Video: RSI :: Planiranje projekta 2024, Srpanj

Anonim

U naše doba računalne tehnologije, profesija programera postala je vrlo popularna. Imajući diplomu takvog stručnjaka, sigurno nećete ostati bez posla i u Rusiji i u inozemstvu. Naša budućnost izravno ovisi o razvoju znanosti i tehnologije, našoj industriji, a sve to podrazumijeva i stvaranje novih programa. Stoga će specijalnost računalnog programera uvijek biti tražena.

O značajkama profesije

Što mislite, tko je softverski tehničar? U čemu se njegove odgovornosti razlikuju od odgovornosti softverskog inženjera? Ispada da to nije ista stvar. Tehničar-programer koristi gotove programe, njegov je zadatak riješiti zadatke. Sudjeluje u razvoju jednostavnih algoritama u raznim programskim jezicima. Za automatsko unošenje podataka u računalo potrebni su razni mediji za pohranu. Ovaj stručnjak prati njihovu dostupnost i uslužnost, bavi se održavanjem tehničke dokumentacije, uzimajući u obzir opseg izvršenih zadataka i rješavanje problema s strojem.

Profesija softverskog inženjera podrazumijeva pisanje upravo onih računalnih programa koje će tehničar ubuduće koristiti u svom poslu.

Obrazovanje softverskog inženjerstva

Da biste stekli zanimanje za tehnologiju, nije potrebno imati visoko obrazovanje. Bit će dovoljno primiti na temelju devet razreda ili opće škole srednju strukovnu ili srednju specijalnu. Takav će rad biti izvrsno stjecanje dragocjenog iskustva za daljnji profesionalni rast. Mladi ljudi s nepotpuno visokim obrazovanjem također mogu računati na zaposlenje u ovoj specijalnosti.

Profesionalna kvaliteta

Naravno da je potreban softverski tehničar koji drži tako odgovornu poziciju da posjeduje određene profesionalne kvalitete. On mora:

▪ pokazuju zanimanje za računalnu tehnologiju, ali ne u dugim sjedalima za internetske igre, već za učenje novih, zabavnih i intelektualnih stvari;

▪ posjeduju matematičko i logičko razmišljanje;

▪ savladati strani (engleski) jezik;

▪ moći držati nekoliko predmeta na vidiku;

▪ imati brz i ispravan odgovor na dolazne signale;

▪ biti uredni, marljivi, usredotočeni.

Odgovornosti programera

Tehnički programer ima raznovrsne zadaće posla. Mora znati:

- metode i metode za projektiranje tehnologije mehaniziranih i automatizirane obrade primljenih informacija;

- sredstva za primanje, prijenos i daljnju obradu informacija, utvrđena pravila za rad računalnog računanja;

- radnim i znanstvenim programima, izgledima i raznim materijalima koji određuju redoslijed, kao i tehniku ​​izvođenja operacija namirenja;

- vrste suvremenih medija za pohranu, pravila i uvjeti za njihovo skladištenje;

- jednostavne sheme tehnološkog postupka obrade informacija, sheme tehničkog prebacivanja, osnovne upute za rad;

- trenutni suvremeni brojevi, kodovi i brojevi;

- glavni programski jezici i njihova vješta primjena u praksi;

- osnove programiranja;

- metode i analize izračuna obavljenog rada;

- Početni temelji gospodarstva, strukturirana organizacija rada u proizvodnji;

- osnove radnog zakonodavstva.

Treba znati

Opis posla programera je sljedeći:

▪ snosi izravnu odgovornost za neizvršavanje ili neblagovremeno izvršavanje posla dodijeljeno opisom posla;

▪ odgovoran je za poštivanje radnih pravila, sigurnosnih mjera opreza, općih zahtjeva zaštite na radu, standarda zaštite od požara i industrijske higijene;

▪ snosi osobnu odgovornost za objavljivanje podataka o poduzeću, koje se odnose na poslovne tajne;

▪ izravno snosi odgovornost za nepropisno izvršavanje ili za odbijanje ispunjavanja zahtjeva regulatornih regulatornih dokumenata poduzeća, kao i naredbi rukovodstva;

▪ snosi osobnu odgovornost za djela koja su počinjena kao rezultat njegovih aktivnosti do mjere utvrđene važećim administrativnim, građanskim i kaznenim zakonima;

▪ snosi neposrednu odgovornost za nenamjerno nanošenje materijalne i fizičke štete poduzeću u granicama utvrđenim važećim administrativnim, građanskim i kaznenim zakonima;

▪ snosi osobnu odgovornost za zlouporabu službenih ovlaštenja koja su mu dodijeljena, kao i njihovu upotrebu u svoje osobne svrhe.

Koliko dobije softverski tehničar?

Nakon svega pročitanog postavlja se razumno pitanje: "Tehničar-programer - kolika mu je plaća?"

Što se tiče materijalnog poticaja za programera-tehničara, ovdje, kao i drugdje, sve ovisi o regiji u kojoj će raditi, razini stručne spreme i, naravno, o samom poduzeću. Stoga onima koji su završili obrazovnu ustanovu po ovoj specijalnosti nitko ne može jamčiti visoku plaću. Najvjerojatnije, to će biti samo odskočna daska do pristojnog budućeg života. Prigodom za takav rad potrebno je voditi računa o tome kako se odabrana tvrtka razvija, hoće li postojati prilika za daljnji rast karijere. Napokon, dobro upućen programer sigurno se neće zaustaviti i opet i iznova će shvatiti ta neispričana i tajanstvena područja računalnog programiranja.

Na primjer, uzmite takvu regiju naše zemlje kao Trans-Ural i zainteresirajte se koliko zarađuje računalni programer. Njegova će plaća za početak biti trinaest do petnaest tisuća rubalja. To, naravno, nije toliko, ali u početnoj fazi radnog puta to će biti dovoljno. Na kraju će mladi stručnjak imati poticaj za daljnje usavršavanje.