upravljanje karijerom

Šef Odjela za planiranje i gospodarstvo: zahtjevi za kvalifikacijom, radni uvjeti, radne dužnosti i odgovornosti

Sadržaj:

Video: The Great Gildersleeve: House Hunting / Leroy's Job / Gildy Makes a Will 2024, Lipanj

Anonim

Šef odjela za planiranje i gospodarstvo odgovorno je mjesto koje zahtijeva određenu razinu kvalifikacije, znanja i vještina. Suština i sadržaj ove profesije ogledaju se u opisu posla. Dokument definira prava, dužnosti i odgovornosti takvog zaposlenika.

Opće odredbe

Opis posla voditelja odjela za planiranje i gospodarstvo temelji se na sljedećim općim odredbama:

  • Položaj pripada kategoriji menadžera (viši menadžment).
  • Kandidat za poziciju mora imati sveučilišnu diplomu ekonomije (ili inženjersku i ekonomsku specijalnost).
  • Podnositelj zahtjeva za radno mjesto mora imati radno iskustvo vezano za planiranje u području ekonomije od 5 godina (ili neko drugo razdoblje koje je utvrdio potencijalni poslodavac).
  • Imenovanje i uklanjanje zaposlenika s radnog mjesta obavlja generalni direktor poduzeća.
  • Za vrijeme odsutnosti (godišnjeg odmora, poslovnog putovanja, bolovanja) šefa odjela za planiranje i gospodarstvo, zamjenik (ili druga osnovana osoba) obavlja svoje dužnosti i snosi punu odgovornost kako je predviđeno u uputi.

Što vodi zaposlenika

Voditelj odjeljenja za planiranje i gospodarstvo u svojim praktičnim aktivnostima trebao bi se voditi nizom dokumenata. Naime:

  • zakonodavni, regulatorni, lokalni akti koji se odnose na financijske i gospodarske aktivnosti;
  • organizacijski i administrativni dokumenti rukovodstva koji se izravno odnose na rad odjela;
  • interni propisi o radu;
  • zakonodavstvo o zaštiti na radu;
  • sanitarni standardi i sigurnost rada;
  • upute, upute i odluke uprave poduzeća;
  • opis posla.

Radni uvjeti

Opis posla pročelnika odjeljenja za planiranje i gospodarstvo određuje radne uvjete zaposlenika. Ovdje su ključne točke:

  • Način rada određuje se unutarnjim propisima o radu koji je usvojila i utvrdila organizacija.
  • Ako postoji službena potreba, zaposlenik može ići u poslovna putovanja.
  • Za operativno rješavanje radnih pitanja, zaposlenom se može osigurati službeni prijevoz.
  • Vrsta zaposlenja - puno radno vrijeme.
  • Visina plaća određena je kadrovskom politikom uprave, kvalitetom obavljanja službenih dužnosti, postignutim rezultatima, kvalifikacijom i iskustvom zaposlenika.

Što bi stručnjak trebao znati

Voditelj odjeljenja za planiranje i gospodarstvo mora imati određena znanja. Naime:

  • regulatorni pravni akti koji se odnose na financijsku, ekonomsku i gospodarsku proizvodnu djelatnost;
  • nastavna sredstva o ekonomiji poduzeća;
  • strategija razvoja poduzeća;
  • izgledi za daljnji razvoj industrije;
  • specifičnosti organizacijske strukture poduzeća;
  • aktualno stanje i razvojni trendovi na prodajnom tržištu;
  • organizacija izrade planova za proizvodnu i gospodarsku djelatnost;
  • postupak izrade poslovnih planova;
  • ekonomski standardi i izračunavanje pokazatelja uspješnosti poduzeća;
  • organizacija statističkog računovodstva i tijeka rada;
  • metodologija ekonomske analize poduzeća u cjelini i njegovih jedinica zasebno;
  • postupak utvrđivanja troškova;
  • metodologija za određivanje ekonomske učinkovitosti poduzeća;
  • razvoj standarda;
  • mjere za poboljšanje proizvodnog procesa;
  • domaće i inozemno iskustvo na polju racionalizacije ekonomske aktivnosti poduzeća;
  • ekonomija rada i upravljanje;
  • proizvodna tehnologija;
  • komunikacijski i računalni alati;
  • Zakon o radu;
  • interni raspored rada;
  • standardi zaštite na radu.

Razina vještine

Profesionalne vještine voditelja odjela za planiranje i ekonomiju poduzeća ovise o kvaliteti obrazovanja i radnom iskustvu. Razine su opisane u tablici.

Razina vještine Opis
Bez iskustva u ovom položaju

- više ekonomsko ili inženjersko-ekonomsko obrazovanje;

- samouvjereno znanje programa "1C";

- sposobnost analize rezultata gospodarske aktivnosti;

- poznavanje metoda ekonomske analize;

- poznavanje osnova računovodstva i poreznog računovodstva;

- radno iskustvo na polju ekonomskog planiranja od dvije godine

S minimalnim iskustvom na ovoj poziciji

- znanje iz upravljačkog računovodstva;

- iskustvo u području proračuna poduzeća;

- radno iskustvo kao vodeći ekonomist ili šef odjeljenja za planiranje i gospodarstvo u trajanju od jedne godine

Sa iskustvom u ovoj poziciji

- vještina izrade financijskih propisa i njihove primjene u praktičnim aktivnostima poduzeća;

- iskustvo u pripremi detaljnih poslovnih planova;

- radno iskustvo u malim organizacijama sa uskom specijalizacijom;

- Iskustvo na ovoj poziciji najmanje tri godine

Uz impresivno iskustvo u ovoj poziciji

- vještine izrade financijskih modela i njihovog uvođenja u praktične aktivnosti poduzeća;

- radno iskustvo u velikim organizacijama s širokom mrežom i složenom organizacijskom strukturom;

- vještine u području automatizacije odjeljenja za planiranje i ekonomiju;

- preferirano znanje stranih jezika za besplatnu komunikaciju i poslovnu korespondenciju;

- dodatno obrazovanje u poslovnoj sferi (treninzi, tečajevi, seminari i slično);

- Iskustvo na ovom položaju najmanje pet godina

dužnosti

Upute upućuju na dužnosti voditelja odjela za planiranje i gospodarstvo. Naime:

  • smjernice za pripremu ekonomskih planova;
  • Voditelj izrade poslovnih planova po poslovnim jedinicama;
  • sudjelovanje u izradi strategije organizacije i njenom prilagođavanju vanjskim promjenjivim uvjetima;
  • vođenje izrade dugoročnih i srednjoročnih financijskih, proizvodnih i komercijalnih planova;
  • donošenje planova i naredbi rukovodstva podređenima;
  • organizacija razvoja tehničkih i ekonomskih standarda;
  • davanje zaključaka o projektima veleprodajnih cijena;
  • vođenje ekonomske analize prema vrsti djelatnosti;
  • smjernice za razvoj mjera i metoda za učinkovito trošenje kapitalnih ulaganja;
  • organizacija nadzora nad provedbom planiranih zadataka od strane organizacijskih jedinica;
  • priprema obećavajućih prijedloga za razvoj poduzeća;
  • razvoj metodoloških osnova računovodstva i analize, kao i tehničkog i ekonomskog planiranja;
  • sudjelovanje u izradi jedinstvenih dokumenata.

Što zaposlenik pruža?

Voditelj odjeljenja za planiranje i gospodarstvo mora navesti niz radnih parametara. Naime:

  • kvalitetno i pravovremeno izvršavanje zadataka jedinice;
  • disciplina u redovima podređenih;
  • sigurnost izvještajnih dokumenata;
  • neotkrivanje poslovnih tajni (uključujući osobne podatke uprave i zaposlenika poduzeća);
  • osiguravanje zaštite od požara i odgovarajući radni uvjeti za djelatnike odjela.

Prava

Opis posla pročelnika odjeljenja za planiranje i gospodarstvo jasno precizira prava zaposlenika:

  • djelovati u ime odjela i zastupati njegove interese u suradnji s drugim odjelima poduzeća;
  • utvrđuje popis dužnosti podređenih;
  • podnosi prijedloge za poboljšanje proizvodnih i financijskih aktivnosti organizacije;
  • zatražiti i primiti informacije od strukturnih jedinica;
  • iznijeti ideje o imenovanju, premještaju, napredovanju, progonu ili otpuštanju zaposlenika;
  • sudjeluju u izradi nacrta naloga, ugovora i uputa;
  • komunicirati s šefovima drugih odjela;
  • uključivanje stručnjaka iz drugih odjela u izradu financijskih, proizvodnih i komercijalnih planova;
  • da potvrđuje i potpisuje planove, izvještaje i druge dokumente;
  • dopisivati ​​se sa strukturnim odjelima i trećim organizacijama.

Službeni odnos

U tom procesu, šef odjela za planiranje i gospodarstvo surađuje s predstavnicima drugih odjela poduzeća. Ti su odnosi opisani u tablici.

predmet Interakcija
Dizajn i tehnološki centar

- stope potrošnje materijala;

- smanjenje gubitaka zbog neusklađenosti sa standardima i planovima;

- troškovi tehničke ponovne opreme

Odjel kapitalne gradnje

- podaci o potrošnji električne energije;

- podaci o troškovima popravka;

- podaci o troškovima kapitalne izgradnje

Knjigovodstvo

- podaci o cijenama sirovina;

- Neprodane zalihe robe;

- ostatke gotovog proizvoda, koji nisu isporučeni iz skladišta;

- usluge koje se pružaju za glavne i srodne aktivnosti;

- podatke o bilancama jedinica;

- informacije o cijeni radionice

Financijski odjel

- podatke o otpremljenim proizvodima;

- planirane i stvarne informacije o prihodu od najma;

- fakture;

- operativni podaci o količini prodanih proizvoda

Odjel prodaje

- pribavljanje podataka o planu proizvodnje glavnih i srodnih vrsta proizvoda;

- podaci o stanju gotovih proizvoda za posljednji mjesec

Odjel za tehnologiju upravljanja

- memorandumi koji odražavaju neusklađenost dokumentacije sa sustavom usvojenim u poduzeću;

- pružanje nacrta dokumenata koji se odnose na rad odjela

Ekonomisti radionica glavne i pomoćne industrije

- primanje izvještaja i objašnjenja o troškovima proizvodnje;

- informacije o korištenju sirovina;

- izvješća o napretku

Inženjer organizacije za rad i regulaciju rada

- standardi za plaće;

- podaci o složenosti puštanja proizvoda

Odgovornost

Upute (službene) voditelja odjela za planiranje i ekonomiju ukazuju na opseg odgovornosti zaposlenika. Naime:

  • za neizvršavanje ili nepropisno obavljanje poslova diktiranih uputama i radnim zakonodavstvom;
  • za prekršaje počinjene u postupku profesionalne djelatnosti;
  • za nanošenje štete preduzeću;
  • za nekvalitetno ili neblagovremeno izvršavanje uputstava i naredbi višeg rukovodstva;
  • za nezakonitu upotrebu službenog položaja u osobne svrhe;
  • za davanje lažnih podataka o rezultatima rada povjerenog odjela;
  • zbog neotkrivanja kršenja zaštite na radu.

Procjena radnog učinka zaposlenika

Procjena zaposlenika je sljedeća:

  • Glavni kriterij ocjenjivanja je cjelovitost i pravodobnost izvršavanja dužnosti šefa odjeljenja za planiranje i gospodarstvo.
  • Neposredni rukovoditelj svakodnevno ocjenjuje rezultate i napredak rada, izravno u procesu aktivnosti.
  • Periodični pregled (najmanje jednom svake dvije godine) provodi certifikacijski odbor na temelju izvještajne dokumentacije.