upravljanje karijerom

Viši blagajnik: koncept, definicija, potrebna edukacija, uvjeti za prijam, odgovornosti za posao i karakteristike obavljenog posla

Sadržaj:

Video: Program auto servisa 2024, Svibanj

Anonim

Ovisno o organizaciji, zadaće posla starijeg blagajnika imaju svoje razlike i specifičnosti. Zaposlenik može jednostavno raditi na blagajni, a može dodatno kombinirati dužnosti savjetnika, prodavača, financijera, itd. Specifikaciju određenog radnog mjesta poslodavac obično prikazuje u uputama. Ali općenito će mnogi zahtjevi biti opće naravi.

O struci

Viši blagajnik je zaposlenik koji ima brojne izravne odgovornosti. Njegove kompetencije uključuju:

  • rad s dokumentima;
  • gotovina (u gotovini i bez gotovine) u bilo kojoj valuti;
  • obavljanje poslova s ​​podređenima, njihovo osposobljavanje;
  • pregovori s izvođačima.

Moguće su i druge odgovornosti. Sve ovisi o konkretnoj tvrtki u kojoj zaposlenik radi kao stariji blagajnik.

Ovaj zaposlenik ima nekoliko podređenih, pa bi poslodavac trebao sa ozbiljnošću pristupiti izradi opisa posla. Važno je uzeti u obzir specifičnosti poduzeća i na temelju toga utvrditi specijalizaciju rada višeg blagajnika. Obično se primjenjuju brojni zahtjevi stručnjaka:

  • dostupnost odgovarajućeg obrazovanja;
  • radno iskustvo;
  • vještine
  • poznavanje regulatornih dokumenata.

Zašto vam treba opis posla

U njemu su opisane dužnosti, prava, odgovornosti zaposlenika. Pravilna izrada ovog dokumenta uključuje jasno formuliran tekst koji nema dvostruko značenje, a koji sprječava nastajanje sporova i sukobnih situacija. Bilo bi korisno propisati određenu hijerarhiju organizacije i podređenost svakog zaposlenika određenoj osobi.

Opis posla starijeg blagajnika sadrži točke o mehanizmu prihvaćanja na posao i otpuštanje s radnog mjesta, kao i pravila njegove zamjene za vrijeme odsutnosti (godišnji odmor, bolovanje, službena putovanja itd.). Ovaj dokument također obavlja niz važnih zadataka kako za poslodavca, tako i za zaposlenika, pojednostavljujući rješenje mnogih pitanja koja se javljaju u toku radne aktivnosti.

Zakonodavni okvir

Struktura i sadržaj opisa poslova nisu regulirani regulatornim zakonskim aktima. Ovaj trenutak omogućuje pri njegovom stvaranju uzeti u obzir specifičnosti organizacije rada kod poslodavca.

Prema GOST R 6.30 - 2003, koji je odobren Rezolucijom Državnog standarda Ruske Federacije od 03.03.2003 br. 65-ti, opisi poslova postavljaju se sljedeći zahtjevi:

  • dokument mora biti sastavljen u skladu s zakonodavstvom Rusije;
  • na državnom jeziku.

Naredbom Ministarstva kulture Ruske Federacije od 08. studenog 2005. godine, br. 536, utvrđeno je da tekst uputstva treba navesti treća osoba, a izrazi se trebaju koristiti u sadržaju: „treba“, „treba“, „potrebno“, „nije dopušteno“, „zabranjeno ”.

Gornji standardi određuju i da određeni dio opisa posla treba biti smješten u odjeljku "Opće odredbe". Odražava svrhu dokumenta, razloge za njegov razvoj, odgovornost za kršenje, opseg.

Kao što znate, glavni tekst ovog dokumenta podijeljen je na poglavlja, odlomke, podstavke. Glavni odjeljci:

  • opće odredbe uputstva;
  • odgovornosti za specijalističke poslove;
  • prava zaposlenika;
  • odgovornost zaposlenika.

Dodatni odjeljci opisa posla

Često postoji potreba za dodavanjem dodatnih odjeljaka:

  • kriteriji za ocjenu kvalitete rada;
  • postupak certifikacije;
  • narudžba prilikom promjene upute itd.

Važno je znati da sadržaj ovog dokumenta može sadržavati samo one zahtjeve koji nisu u suprotnosti sa federalnim zakonodavstvom Ruske Federacije. Kodeks o radu ne dopušta prioritete ili ograničenja koja su povezana s jezikom, nacionalnošću, socijalnim statusom, rasom, prebivalištem zaposlenika, kao ni sa njegovim političkim uvjerenjima, dobi, vjerom.

Prava i odgovornosti

Zaposlenik ima pravo na:

  • davati prijedloge koji su usmjereni na poboljšanje rada;
  • podnijeti zahtjev i upoznati se s dokumentacijom koja se odnosi na njegove aktivnosti;
  • donijeti neovisne odluke za rješavanje situacija konfliktne prirode;
  • tražiti od menadžmenta radne uvjete potrebne za svoju djelatnost.

Viši blagajnik odgovoran je za neispunjavanje svojih dužnosti, kao i za materijalnu odgovornost, što zahtijeva posebnu pažnju od njega, brze i ispravne odluke, disciplinu. Odgovorna je za stvaranje nesigurnih uvjeta za zaposlenike organizacije, nepropisno izvršavanje uputa, propuštanje rukovodstva važnih podataka.

Zadaci Opis zadataka

Sadržaj uputa treba sadržavati sljedeće stavke:

  • uspostavljanje kvalifikacijskih zahtjeva (vještine, obrazovanje, radno iskustvo itd.);
  • određivanje granica odgovornosti stručnjaka;
  • definicija radnih zadataka (količina posla, opis rada, volumen itd.).

Za poslodavca, opis posla daje prava:

  • dati opravdanje za odbijanje prihvatanja posla u slučaju da podnositelj zahtjeva ne ispunjava parametre obrazovanja, kvalifikacije, radnog iskustva i drugih parametara;
  • objektivno procijeniti rad zaposlenika tijekom probnog razdoblja;
  • jasno provesti raspodjelu radnih funkcija između zaposlenika;
  • procijeniti potpunost zaposlenika u obavljanju radnih funkcija;
  • dati opravdanje tijekom potvrde neskladnosti zaposlenika;
  • procijeniti i opravdati zakonitost disciplinskih sankcija za nepropisno obavljanje dužnosti zaposlenika.

Profesionalni zahtjevi i funkcije u banci

Specijalist mora stalno pratiti promjene u zakonodavstvu koje se izravno odnose na njegove profesionalne dužnosti. Blagajnica u banci ne radi samo s novcem, već i s drugim vrijednostima, vrijednosnim papirima.

Dužnosti ovog stručnjaka uključuju:

  • Pridržavanje ograničenja stanja gotovine, sastavljanja dnevnih izvještaja, vođenja knjige novca i ostalih primitaka / izdataka.
  • Prihvatite, izdajte gotovini blagajnicima tijekom radnog dana, provjerite sigurnost sredstava, provjerite stvarnu dostupnost novca na blagajni s podacima zapisanim u dokumentaciji.
  • Obavljaju operacije s novčanim transferima, kao i transakcije razmjene valuta, predaju gotovinu sakupljačima, pripremaju dokumentaciju koja je u njihovoj nadležnosti.

Odgovornosti starijeg blagajnika uključuju i sposobnost rada s različitim programima banke, biti iskusan korisnik osobnih računala, imati iskustva u rukovanju gotovinom (izdavanje, primanje, čuvanje), biti u mogućnosti sastavljati gotovinske dokumente, raditi na blagajni i računalima. Pored navedenog, ovaj bi stručnjak trebao biti u mogućnosti obavljati nagodbene transakcije s klijentima banke, tj. Raditi s pravnim osobama, pojedincima, čekovnim knjižicama, plastičnim karticama itd.

Viši blagajnik mora biti u mogućnosti utvrditi vjerodostojnost gotovine, vrijednosnih papira, osigurati njihovu sigurnost. Poznavanje pravila poslovanja blagajni, računala, protupožarne sigurnosti, higijene, higijene, pravila zaštite rada potrebno je da zaposlenici banke osiguraju pravilnu i nesmetanu organizaciju procesa rada.

Profesija višeg blagajnika obvezuje vas da budete u mogućnosti kretati se na vrijeme i brzo naći rješenje problema, bilo da se radi o kvaru upravljačke opreme ili sporu, sukobu pri radu s klijentom.

Profesionalni zahtjevi i značajke u trgovini

Početkom novog radnog dana stariji blagajnik, prema uputama, daje blagajnicima svim blagajnicima da organiziraju rad s kupcima. Tijekom dana mora kontrolirati neprekinuti i vjeran proces rada na odjavi. Ako dođe do bilo kakve konfliktne situacije, ovaj specijalist mora donijeti odluku o njenoj likvidaciji.

U slučaju kvara opreme na blagajni, stariji prodavač mora stvoriti zahtjev i poslati opremu na popravak. Na kraju radne smjene, ili ako je potrebno, mora jasno i brzo prihvatiti novac od operatora i sastaviti popis izbrišenih bilješki. Također, na kraju radnog dana, operateri trebaju provjeriti izvješća o podudaranju brojeva koje daju na papiru sa stvarnom dostupnošću sredstava. U slučajevima otkrivanja nedostataka, nedostataka, potrebno je otkriti razlog i poduzeti mjere.

Viši blagajnik također je uključen u pripremu dokumenata o naplati, gotovine za njihovo slanje u banku, prikupljanje, prikupljanje gotovine na kraju radnog dana, dostavljanje izvještaja glavnom računovođi i izdavanje novčanica radi razmjene operaterima. Često još mora održavati i kontrolirati raspored rada operatora (bolovanja, godišnji odmori, slobodni dani), provoditi obuku za nove stručnjake, kao i pratiti poštivanje podređenih radnoj disciplini.

Dužnosti višeg blagajnika u trgovini uključuju poznavanje i korištenje pravila usluge kupca, prenošenje tog znanja svim zaposlenicima koji su mu podređeni, poznavanje osnova etiketa. Ovaj zaposlenik mora razumjeti i biti u mogućnosti raditi sa svim promjenama, inovacijama u skladu s važećim zakonima, naredbama, internim propisima i pravilima trgovine.

Viši blagajnik mora imati kvalitete koji pomažu razumjeti ljude koje će zaposliti. Dakle, on sam odabire svoje podređene, regrutira tim s kojim će raditi. Ubuduće će trebati obaviti razgovore i osposobiti rad blagajnika-operativaca. Podređen je glavnom računovođi, odnosno on mora izraditi izvještaj o obavljenom poslu, ispunjavajući sve uvjete.

Kako pravilno sastaviti životopis

Prilikom sastavljanja ovog dokumenta prije svega potrebno je temeljito proučiti opis poslova ove profesije. Vrijedi obratiti pozornost na zahtjeve koje poslodavac postavlja, kao i na popis dužnosti, koji će zaposlenik biti odgovoran i koja će prava imati.

Preporučuje se prvo pročitati ogledne slične opise poslova za željenu poziciju. Na temelju sadržaja ove dokumentacije, osoba može razumjeti i sama odrediti koji su konkretni čimbenici važni, a što fakultativni. Glavni zadatak prijavitelja je navesti njegove prednosti koje će mu pomoći da se razlikuje od svih podnositelja zahtjeva.

Što naznačiti prilikom pisanja životopisa

Prilikom sastavljanja ovog dokumenta preporučuje se da jasno, sažeto i konkretno navedete podatke o sebi. Sažetak starijeg blagajnika mora navesti:

  • obrazovanje;
  • radno iskustvo na ovom radnom mjestu, prijašnja radna mjesta;
  • radne vještine, osobne kvalitete;
  • dostignuća na raspolaganju.

Ako postoje dokazi o usavršavanju, nagradama, nagradama, diplomama i drugim sličnim činjenicama o radnim dostignućima, treba ih navesti.

Što mora imati viši blagajnik

Potrebne vještine i sposobnosti:

  • znanje robnih znanosti;
  • energija i društvenost;
  • poznavanje skladišnih prostora;
  • poznavanje ekonomije, organizacije i zaštite na radu, etike, psihologije, trgovačke radnje, zakonodavstva Ruske Federacije, mjera sigurnosti, osnove protupožarne sigurnosti.

Ovaj zaposlenik odgovoran je za kvalitetu rada svojih podređenih, mora brzo riješiti probleme koji su nastali tijekom radnog procesa.

Zaključak

Opći popis u opisima poslova višeg blagajnika u cjelini svodi se na poznavanje glavnih pravila organizacije (trgovina, bankarstvo itd.), Sanitarnih, sigurnosnih i radnih pravila za opremu koja se koristi u radu.

Specifični zahtjevi za radno mjesto određivat će se prema smjeru djelovanja određene organizacije. Stoga je vrlo važno uzeti u obzir specifičnosti rada kako prilikom sastavljanja opisa poslova, tako i prilikom pisanja životopisa. Početni odabir radnog mjesta često je određen informacijama koje je podnositelj zahtjeva pružio o sebi. Tada poslodavac provjerava usklađenost podnositelja zahtjeva s odredbama opisa radnog mjesta i položaja u cjelini.

Želim napomenuti da je ovaj zaposlenik obdaren velikim autoritetom, odgovornošću, pravima, pa je tako važno što je detaljnije ispuniti opis posla. U protivnom, zaposlenik možda neće ispuniti očekivanja menadžmenta.