upravljanje karijerom

Obveze i odgovornosti računovođe za primarnu dokumentaciju

Sadržaj:

Video: Tehnike istraživačkog novinarstva - Stevan Dojčinović, KRIK 2024, Svibanj

Anonim

Ovu se profesiju ovih dana smatra vrlo čestom. Postoji nekoliko vrsta računovođa, a jedan od njih je specijalist za primarnu dokumentaciju. O njemu će biti opisano kasnije.

Tko je to?

Računovođa za primarnu dokumentaciju nije svugdje. Funkcije ovog stručnjaka su često potrebne za vrlo velika poduzeća ili organizacije, gdje postoji cijelo sjedište ili odjel. Odgovornosti knjigovođe za primarnu dokumentaciju propisane su posebnim opisom posla. Sam specijalist je podređen glavnom računovođi.

Koji je točno rad dotičnog stručnjaka? Kao što je već jasno iz naziva same struke, zaposlenik obavlja radne aktivnosti s primarnim dokumentima. To može uključivati ​​račune (i prihode i rashode), račune, plaćanja, razne potvrde itd. Potrebno je unijeti sve podatke o tim dokumentima u poseban registar ili bazu podataka, a zatim sastaviti nove akte. Dakle, odgovornosti računovođe za primarnu dokumentaciju su prilično opsežne, pa je sam posao složen.

Kakva ti je vrsta obrazovanja potrebna?

Profesija računovođe ne može se steći bez posebnog obrazovanja. Da biste postali stručnjak koji se pregledava i svoje poslove u skladu s primarnom dokumentacijom kvalitetno obavljate, morate imati posebnu diplomu. Gdje to točno mogu dobiti?

Kao računovođa, možete studirati na ekonomskim sveučilištima. Mnogo je fakulteta i specijalnosti na kojima bi se mogao savladati svi potrebni podaci i znanstvene discipline. Postoji još jedna prilika za dobivanje diplome. To uključuje posebne tečajeve koji rade u gotovo bilo kojem gradu Rusije (ili drugoj zemlji ZND). Traju mnogo manje vremena nego studiranje na visokoškolskoj ustanovi. Termin studiranja ovdje može biti nekoliko mjeseci.

Ipak, vrijedno je napomenuti da diplomu o diplomiranju poslodavci cijene mnogo više. Dakle, osoba koja se prijavljuje na radno mjesto može odmah dobiti prvu ili drugu profesionalnu kategoriju. Biti visoko kvalificirani stručnjak je zaista prestižno, pogotovo ako je računovođa za primarnu dokumentaciju. Dužnosti i odgovornosti takvog stručnjaka bit će mnogo veće.

Znanje potrebno za rad

Koje bodove treba naučiti stručnjak tijekom cijelog razdoblja obuke? Postoji određeni popis dokumenata i propisa, potreba da se zna koja je odgovornost računovođe za primarnu dokumentaciju. Što se ovdje može pripisati? Evo što propisuje poseban opis posla:

  • popis osnovnih računovodstvenih pojmova i koncepata;
  • svi potrebni materijali, priručnici i preporuke;
  • povelje organizacije u kojoj specijalist radi;
  • interna pravila tvrtke;
  • naredbe i upute uprave (uključujući one koje se povremeno izdaju);
  • opis posla;
  • mjere sigurnosti i zaštite na radu.

Zaposlenik mora ne samo znati sve predstavljene odredbe kvalitativno, već ih biti u stanju i ispravno primijeniti u praksi. Jednostavno rečeno, računovođa ne smije nigdje i nikada pogriješiti. Svaka, pa i najmanja pogreška u radu stručnjaka može dovesti do najgorih posljedica.

Prva skupina odgovornosti zaposlenika

Predstavljeni stručnjak zaista ima ogromnu količinu odgovornosti. Izdvojite ih sve u cijelosti, malo je vjerojatno da će uspjeti. Uz to, funkcije računovođe u različitim organizacijama mogu se značajno razlikovati ili razlikovati. Dakle, što propisuje opis posla zaposlenika? Koje su točno odgovornosti knjigovođe?

  • Funkcionalne odgovornosti za vođenje svih vrsta financijskih transakcija unutar vlastitih kvalifikacija.
  • Obrada svih postojećih dokumenata (primanje, izvršenje, ovjeravanje i brojanje).
  • Rad sa posebnim programima, obrada podataka uz njihovu pomoć.
  • Razvoj novih dokumentarnih oblika, njihov dizajn i neke druge odgovornosti.

Sve ostale funkcije zaposlenika bit će opisane u nastavku.

Druga skupina odgovornosti

Poslovne odgovornosti računovođe za primarnu dokumentaciju prilično su opsežne. Oni također uključuju:

  • sudjelovanje u radu na zalihama (ponekad je potrebno biti član popisne komisije);
  • pravodoban i kvalitetan razvoj mjera usmjerenih na poboljšanje učinkovitosti organizacije;
  • raditi s takvim vrstama dokumenata kao što su pisani ugovori i ugovori, akt o uslugama ili obavljenom poslu, posredni akti, izvještaji o cijenama i troškovima, fakture, robni ili blagajnički čekovi, ulaznice i još mnogo toga.

Gore su spomenute sve najosnovnije funkcije i odgovornosti računovođe za primarnu dokumentaciju.

Odgovornost zaposlenika

Računovođa za primarnu dokumentaciju ima vrlo veliku odgovornost. Gore opisane odgovornosti određuju razinu prava i udio odgovornosti. Budući je prilično velik broj funkcija dodijeljen stručnjaku koji se promatra, udio odgovornosti značajno raste. O čemu točno možete razgovarati ovdje? Što u ovom slučaju propisuje poseban opis posla?

Ovdje su 4 glavne skupine odgovornosti za zaposlenike:

  • Disciplinska (ili organizacijska). To uključuje kazne u obliku ukora, novčanih kazni, lišenja bonusa itd. Ova vrsta odgovornosti može nastupiti zbog kršenja rasporeda rada.
  • Materijal (ili imovina). Javlja se u slučaju oštećenja imovine organizacije. Zaposlenik je u ovom slučaju dužan platiti sve gubitke.
  • Upravni Koncepcija pojave ove vrste odgovornosti na radnom mjestu vrlo je apstraktna. Ovdje možemo razlikovati samo slučaj kada su dokumenti poreznoj službi predani u pogrešno vrijeme.
  • kriminalac Ovo uključuje kriminal na radnom mjestu.

Prava zaposlenika

Broj prava dotičnog stručnjaka izravno ovisi o broju profesionalnih funkcija. Dakle, odgovornosti knjigovođe za rad s primarnom dokumentacijom određuju udio prava. Međutim, mogu se razlikovati samo najosnovnije točke:

  • pravo na pravovremenu isplatu plaće;
  • pravo na beneficije i državna jamstva;
  • Sposobnost tražiti od uprave sve potrebne dokumente;
  • pravo na odbijanje obavljanja posla u slučaju kršenja optimalnih radnih uvjeta;
  • pravo ponuditi upravljačke ideje, prijedloge i planove za poboljšanje organizacije i mnoga druga prava koja se praktički ne razlikuju od profesionalnih prava ostalih zaposlenika.

Za i protiv profesije

Neće biti tako jednostavno istaknuti bilo kakve specifične nedostatke i prednosti struke. Ipak, ova je tema prilično subjektivna i duboko individualna. Svaki će zaposlenik moći pronaći nešto svoje u struci o kojoj je riječ: poput nečega što će mu se svidjeti i nečega što mu se očito neće svidjeti. Ipak, vrijedno je istaknuti neke ključne točke. Dakle, nedostaci profesije uključuju:

  • Prekomjerno opterećenje. Kao što je već spomenuto, odgovornosti računovođe u primarnoj dokumentaciji vrlo su složene i teške.
  • Za životopis morate prikupiti veliki broj dokumenata, činjenica i prijava o sebi. Ipak, vrijedno je napomenuti da gotovo svi službeni poslovi griješe s takvim.
  • Nije najviša razina plaća. Iako prihod može ovisiti o regiji, prosječna plaća računovođe u primarnoj dokumentaciji i dalje nije najveća.

Prednosti profesije uključuju:

  • udobni radni uvjeti;
  • mogućnost rasta karijere;
  • Prijateljski, u pravilu radni tim (ne može se bez dobrih odnosa s kolegama u radu računovođe).